:: ورود به سامانه
نام کاربری :
رمز عبور :
 

1395/10/22 22:00:38
مدیر مسئول هفته نامه نخست در گفت و گو با ستاد جشنواره مطبوعات خراسان رضوی:
جشنواره مطبوعات استانی کمک به نویسندگان شهرستانی است
جشنواره مطبوعات استانی سبب توجه به آثار نویسندگان شهرستانی می شود.

     جشنواره مطبوعات استانی سبب توجه به آثار نویسندگان شهرستانی می شود و این جشنواره می تواند گام موثری برای ارتقای شاخص های روزنامه نگاری در عرصه های محلی و استانی باشد. مدیر مسئول هفته نامه نخست با بیان این مطلب به ستاد خبری اولین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری خراسان رضوی، درباره اهمیت برگزاری جشنواره مطبوعات استان گفت: برگزاری این جشنواره از این جهت مفید و موثر است که به آثار نویسندگان شهرستان ها توجه می کند و این درحالی است که این آثار در جشنواره های سراسری کمتر مورد توجه قرار می گرفت. «علی خسرو شاهی» افزود: برگزاری جشنواره مطبوعات استان از سوی دیگر باعث افزایش انگیزه در میان خبرنگاران و روزنامه نگاران محلی و باعث می شود تا این قشر برای افزایش معلومات خود تلاش بیشتری داشته باشند و همین سنجش و ارزیابی آثار، باعث ارتقای سطح روزنامه نگاری در اقصی نقاط کشور خواهد شد .

مشهد دومین مرکز رسانه ای کشور

     وی درباره فعالیت رسانه های استان در مقایسه با نشریات کشور گفت: بدون تردید رسانه های خراسان رضوی نقش قابل توجهی در فضای رسانه ای کشور دارند. انتشار دو روزنامه سراسری از مشهد (قدس و خراسان)، یک روزنامه استانی (اتفاقیه)، یک روزنامه شهری (شهرآرا) و دو هفته نامه سراسری از مشهد (نخست و نخست ورزشی – هنری) همچنین چندین و چند هفته نامه، دو هفته نامه، ماهنامه و مجله در این استان همگی نشان دهنده نقش موثر رسانه ای استان در کشور است. همگان می دانیم که بعد از پایتخت، شهر مشهد دومین مرکز رسانه ای کشور محسوب می شود در حالی است که اعتقاد دارم از این ظرفیت می توان بهره برداری بسیار بیشتری کرد. مدیر مسئول هفته نامه نخست، خاطر نشان کرد: به طور قطع در عرصه رقابت مطبوعاتی این رسانه ها نقش خود را ایفا می کنند اما وجود تعداد زیادی روزنامه نگار حرفه ای دراین استان، ظرفیت بسیار بزرگی است که از آن به اندازه کامل استفاده نمی شود. چه بسیار روزنامه نگارانی که به دلیل همین ضعف ها راهی مرکز کشور شده اند و در مصادر مهم رسانه ای مشغول به کارند اما در مقابل برخی افراد که تجربه و تخصص کافی در روزنامه نگاری ندارند از پایتخت به مشهد آمده و در مصادر مهم قرار گرفته اند که همین موضوع سطح فنی و تخصصی روزنامه نگاری استان را کاهش داده است.

لزوم شکل گیری جشنواره های تخصصی

     وی با اشاره به نقش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در حمایت از روزنامه نگاران یاد آور شد: آن اداره کل اگر چه تاکنون از روزنامه نگاران حمایت بی شائبه ای داشته است اما برخی سازمان های پر نفوذ و ثروتمند فضای رسانه ای استان را به سمت غیر حرفه ای شدن هدایت می کنند و این در حالی است که بسیاری ا ز دولتمردان برای زیارت و انجام امور محوله و حضور پررنگ برخی جریان های سیاسی به مشهد سفر می کنند و می تواند فرصتی باشد که تاکنون از آن استفاده نشده است، حتی اتاق مصاحبه ای برای این شخصیت ها وجود ندارد. فضای بسته شهر نیز که به دلیل برخی افراد به وجود آمده باعث شده است تا به تبعیت از آن فضای رسانه ای استان هم محدود شود. خسروشاهی، برگزاری جشنواره مطبوعات استان را گام بسیار مهمی در ارتقای دانش علمی روزنامه نگاران ذکر و تصریح کرد: این جشنواره به طور قطع باعث ایجاد فضای رقابتی میان خبرنگاران و به ویژه خبرنگاران جوان می شود که می خواهند تلاش های خود را به سنگ محک بسپارند و همین امر باعث خواهد شد تا کارشان را بهبود بخشند البته این روند زمانی موثر خواهد بود که جشنواره در سالیان بعدی نیز برگزار شود یا این که جشنواره های تخصصی هم در کنار آن شکل گیرد.